Co to jest pierwsza pomoc?
To proste zabiegi medyczne (np. unieruchomienie kończyny, zatrzymanie krwotoku), wykonywane na miejscu wypadku i w nagłych chorobach zagrażających życiu lub zdrowiu, przed przejęciem opieki nad chorym przez lekarza (Encyklopedia PWN).

Czy każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy?
W zasadzie tak, gdyż art. 162 § 1 Kodeksu karnego mówi: kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Powyższy przepis oznacza, że w większości nagłych stanów, z jakimi mamy na co dzień do czynienia, powinniśmy udzielić takiej pomocy. Dotyczy to w szczególności takich sytuacji, kiedy nie istnieje niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia przez ratującego (np. katastrofa budowlana). W takich sytuacjach podejmowanie czynności ratowniczych może być bowiem niebezpieczne zarówno dla poszkodowanego, jak i dla osoby ratującej, która np. nie dysponuje odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i sprzętem. Dlatego art. 162 § 2 Kodeksu karnegostanowi, że nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

 

Co to jest punkt pierwszej pomocy?
Zgodnie z § 2 pkt 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy(Dz. U. Nr 129, poz.844), to – w zależności od wielkości zakładu pracy, rodzaju prowadzo­nej działalności i związanych z nią zagro­żeń – pomiesz­czenie lub wyodrębnione miej­sce o wystarczającej po­wierzchni, umoż­liwiającej wniesie­nie noszy, wyposażone w niezbędny sprzęt i inne środki do udzielania pierwszej pomocy.

 

Co to jest system pierwszej pomocy?
Zgodnie z § 44 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy(Dz. U. Nr 129, poz.844), pracodawca jest obowiązany za­pewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić:

  1. punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże zagroże­nia wy­padkowe lub wydzielanie się par, ga­zów albo pyłów szkodliwych dla zdrowia – wy­posa­żone w umywalki z ciepłą i zimną wodą oraz w nie­zbędny sprzęt i inne środki do udzielania pierwszej pomocy,
  2. apteczki w poszczególn